Olvasási idő: 3 perc
Az MCC Jogi Iskolája „Európai útkereszteződésben” címmel rendezte meg háromnapos Őszi Akadémiáját. A hétvége témája a hazai soros elnökség célkitűzéseit és feladatait tágabb összefüggésbe helyezve tárgyalta az európai együttműködés előtt álló nehézségeket. Ezekről a kérdésekről Magyarország neves jogászprofesszorai és a hazai elnökségben szerepet játszó vezetők osztották meg véleményüket, amelyet a résztvevő diákok vitaversenye követett.
Az MCC Jogi Iskolája Esztergomban szervezte meg hétvégi Őszi Akadémiáját, amelynek középpontjában a hazai elnökség prioritásai és feladatai álltak. Sándor Lénárd, a Jogi Iskola vezetője előadásában betekintést nyújtott az európai együttműködés fejlődésének fordulópontjaiba és hangsúlyozta, hogy az országok közötti eltérő látásmódok az európai identitáshoz tartoznak és egyúttal folyamatos inspirációt jelentenek az együttműködés fejlődéséhez. Az európai intézményeknek ezért nem elfojtásukra, hanem megjelenítésükre kellene törekedniük.
Az „Európa nevében – hogyan formálható kontinensből közösség?” panelbeszélgetés során Schanda Balázs, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem professzora, alkotmánybíró és Stumpf István, az MCC Államvezetési Stratégiák és Alkotmányos Jogállam Műhely vezetője arra hívták fel figyelmet, hogy az európai együttműködésnek nem szabadna szem elől téveszteni azt az alapvető küldetését, amelynek érdekében a tagállamok életre hívták és működtetik, míg Raisz Anikó, az Energiaügyi Minisztérium államtitkára a hazai elnökség kapcsán a Környezetvédelmi Tanács működésébe és gyakorlati vitáiba engedett betekintést. Kiemelte, hogy az európai politikai színtéren a távlati elképzelések, az ahhoz vezető stratégia és a mindennapi érdekek között az egyensúly megtalálása a legnehezebb. Az EU Tanács rotálódó elnökségének szerepét, lebonyolítását, valamint a jelenlegi hazai elnökség célkitűzéseit, kihívásait és mozgásterét Molnár Balázs, az Európa-politikáért felelős helyettes államtitkár vázolta fel, akivel Mernyei Ákos, az MCC Magánjogi Műhelyének kutatótanára beszélgetett.
Az Őszi Akadémián résztvevő diákok emellett az adminisztratív állam és a bürokrácia kérdései terén Charles Yockey, a Manhattan Institute szakértőjétől hallgathattak előadást, majd pedig a L’auberge espagnole című filmet elemezték Nagypál Szabolcs, az MCC Jog és Társadalom Műhely vezetőjével. A diákok végül vitaversenyen mérhették össze érveiket abban a kérdésben, hogy lehet-e európai autonómiát építeni, és ha igen, milyen elvek mentén.