Olvasási idő: 2 perc

Az orosz-ukrán háborúra, valamint a magyar-amerikai kapcsolatokra is hatással lehet az, hogy milyen eredménye lesz az Egyesült Államokban megtartott, úgynevezett félidős választásoknak – ez is elhangzott a Mathias Corvinus Collegium és az Alapjogokért Központ közös választási estjén, amelyen neves külföldi szakértők osztották meg gondolataikat.

Az MCC Election Night rendezvénysorozat eseményét Szalai Zoltán, az MCC főigazgatója, valamint Szánthó Miklós, az Alapjogokért Központ főigazgatója nyitotta meg. Beszédükben mindketten a választások fontosságát hangsúlyozták, hiszen az eredmények nagyban befolyásolhatják hazánk és az Egyesült Államok kapcsolatát.

Az első panelbeszélgetésen Gladden Pappin a Dallasi Egyetem docence, az MCC vendégoktatója; Steve Hayward, a UC Berkeley professzora, valamint Simon Hankinson, a Heritage Foundation szenior kutatója arra keresték a választ, hogy miben változna az USA politikai helyzete, ha fordulat állna be a Szenátus összetételében-. Pappin a mainstream média választásban betöltött szerepét emelte ki, megemlítve azt, hogy Donald Trump győzelmekor a demokraták orosz beavatkozásról beszéltek, azonban a 2020-as választásokat az egyik legtisztább választásnak nevezték. Hayward megjegyezte, hogy a Republikánus párt etnikai összetétele kezd megváltozni, egyre több afroamerikai szavazóval rendelkezik, így már nem lehet azt mondani, hogy csak a gazdag fehérek pártja. A demokraták a megfélemlítés technikáját alkalmazza – szögezte le Simon Hankinson, aki szerint a magas inflációval, valamint az abortusz tilalommal való riogatással akarnak politikai előnyt kovácsolni.

A második panelbeszélgetés résztvevői, Mark Milosch, az MCC vendégoktatója; Stephen Sholl, az MCC kutatója; Mark Ivanyo a Republicans for National Renewal igazgatója, valamint Juan Angel Soto, a Disenso Foundation nemzetközi igazgatója azt vizsgálták, hogy milyen nemzetközi események voltak döntő hatásúak az Egyesült Államokra. Az est hátralévő részét kötetlen, jó hangulatú beszélgetés zárta.