Olvasási idő: 3 perc

A The Energy Charter Treaty at a Crossroads című nemzetközi konferencia margóján megrendezett Budapest Lectures rendezvényünkön Fahira Brodlija, a Szarajevói Nemzetközi Egyetem adjunktusa volt a vendégünk. A beszélgetés központi témája az Energia Charta Egyezmény (ETC), illetve annak az energiapolitika, az éghajlatváltozás, a geopolitika, a versenyképesség és a nemzetközi jog által alkotott komplex összefüggésrendszerben betöltött átalakuló szerepe volt.

Az ECT modernizációjáról szóló közelgő döntés különösen nagy jelentőséggel bír annak fényében, hogy az európai nemzetek a rövid távú energiabiztonság és a hosszú távú fenntarthatóság közötti egyensúly megteremtésének kihívásaival küzdenek. A szavazás kimenetele befolyásolja a beruházások nemzetközi jogi védelme és az államok szabályozási igénye és energiapolitikája közötti egyensúlyt, így végső soron azt határozhatja meg, hogy a részes államok továbbra is a fosszilis tüzelőanyagokba fektetnek-e be, vagy a zöldebb, fenntarthatóbb energiapolitikát részesítik majd előnyben. Fahira Brodlija külön kiemelte az energetikai átállás okozta alapvető problémákat, különösen a beruházó és az állam közötti vitarendezési eljárással (ISDS) kapcsolatos szabályozási kockázatokat.

Az eredetileg az energetikai beruházások védelmére és így megkönnyítésére kidolgozott ECT-t az utóbbi időkben sok kritika érte amiatt, hogy idejétmúlttá vált, és nem felel meg a mai éghajlat-változási és energiahatékonysági célkitűzéseknek. Az egykor a szerződés egyik fő támogatójának számító EU most a megállapodás ellen foglal állást, mert véleménye szerint az ECT akadályozza a zöldebb energiára vonatkozó állami szabályozások elfogadását. Az Európai Bíróság pedig az ECT bizonyos intézményeit összeegyeztethetetlennek ítélte az európai joggal.

A jogbiztonság és a befektetői bizalom továbbra is kulcsfontosságú az energetikai beruházások és versenyképesség megőrzése vagy javítása terén, különösen azért, mert a nem uniós befektetőknek magasabb költségekkel és bonyolultabb eljárásokkal kell számolniuk. Bár az ECT-t a stabilitás biztosítása érdekében hozták létre, reformját a tagállamok egyhangú jóváhagyásának követelménye miatt túlságosan lassúnak találják.

Faira Brodlija hangsúlyozta, hogy az éghajlatváltozással kapcsolatos kérdéseket az együttműködésre és megfelelő ismeretekre alapozva kell kezelni. A fenntartható energiára való zökkenőmentes átállás biztosítása érdekében vendégünk elengedhetetlennek tartja a befektetők nagyobb mértékű elkötelezettségét is, és hangsúlyozta, hogy az ECT vagy ahhoz hasonló szerződések megreformálására vagy felmondására egyértelmű, a beruházói bizalmat fenntartó és a nemzetközi jog elveit tiszteletben tartó mechanizmusokra van szükség.