Olvasási idő: 3 perc

A Közjogi Műhely október 21. és 24. között tanulmányutat szervezett Strasbourgba, ahol a résztvevő hallgatók az Európai Unió és az Európa Tanács működését ismerhették meg részletesebben. Az út fő célja az egyes intézmények, mint az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB), az Európa Tanács és az Európai Parlament működésének vizsgálata volt.

A tanulmányút első napján a hallgatók megismerkedtek Strasbourg városával, ami tükrözi a város francia és német kultúrterület közötti elhelyezkedését, illetve az Európai Unióban betöltött szerepét.

Másnap a résztvevők Dr. Paczolay Péter bíró úrral találkoztak, aki személyes tapasztalatairól és az EJEB működéséről beszélt. A hallgatók betekintést nyertek a bíróság felépítésébe és a döntéshozatali folyamatok részleteibe. A program következő állomásaként a csoport tagjai látogatást tettek az Európa Tanács épületében, ahol dr. Grünwald Éva igazságügyi szakdiplomata előadásában megismerkedhettek az intézmény széleskörű tevékenységeivel. Ezután a hallgatók Magyarország Európa Tanács melletti Állandó Képviseletén tettek látogatást, ahol Rusz Harry Alex nagykövet úrral és a Képviselet munkatársaival volt lehetőségük beszélgetni diplomáciai kérdésekről és az Európa Tanács Magyarországot érintő tevékenységéről.

A tanulmányút harmadik napján a hallgatók az Európai Parlamentbe látogattak, ahol vezetett túrán és tájékoztató előadáson vettek részt. Schaller-Baross Ernő és László András képviselő urak egy beszélgetés keretében betekintést nyújtottak az uniós politikai döntéshozatal kulisszáiba, és megosztották személyes tapasztalataikat az intézmény munkájáról. Mivel az utazás egybeesett az 1956-os forradalom kitörésének évfordulójával, ezért nemzeti ünnep alkalmával az Európa Tanács épületében az Állandó Képviselet által szervezett megemlékezéshez és ünnepi fogadáshoz csatlakoztak a csoport tagjai.

Az utazás utolsó napján a résztvevők felkeresték az European Center for Law and Justice szervezetet, ahol Grégor Puppinck igazgatóval és az intézmény munkatársaival találkozhattak, akik részletesen bemutatták a szervezet munkáját, felvázolták annak amicus curiae tevékenységét, és több szempontból is körüljárták az élethez való jog és a vallásszabadság jogi kérdéseit Európában és az Európa Tanács tagállamaiban.

A tanulmányút során a résztvevők nemcsak az európai intézményrendszert ismerhették meg közelebbről, hanem Strasbourg gazdag kulturális örökségét is felfedezhették, beleértve a középkori óváros UNESCO világörökségi helyszíneit is.