Olvasási idő: 3 perc
Az új év számtalan lehetőséget és egyben kihívást tartalmaz mindannyiunk számára. Az ünnepek elmúltával újra belecsöppenünk a dolgos hétköznapok monotonitásába, és egyben szembesülünk az előttünk tornyosuló feladatokkal. Nagyon fontos, hogy munkánk és feladataink elvégzése során is figyeljünk mentális és lelki egészégünkre, hiszen a munkával járó stressz, a monotonitás számos negatív következményt hordozhat magában. Az önismeret kulcsfontosságú szerepet játszik lelki fejlődésünkben, hiszen segít megérteni saját reakcióinkat és viselkedésünket. Az önismeret és a megküzdési stratégiák fejlesztése segíthet abban, hogy jobban kezeljük a mindennapi stresszt és a kihívásokat. A helyes önismeret és a személyiségfejlődés jelentőségéről beszélgettünk Hal Melindával, az MCC Tanuláskutató Intézet kutatásvezetőjével január 16-án az MCC győri képzési központjában.
Hal Melinda a teltházas beszélgetés során kifejtette, hogy a helyes önismeret által képesek lehetünk finomhangolni megküzdési stratégiáinkat, mely segítségével hatékonyabban tudunk szembenézni a mindennapi élet támasztotta kihívásokkal. A krízisek mindannyiunk életében bekövetkeznek, de nagyon fontos, hogy ezeket tudjuk szakszerűen megoldani, ezáltal elkerülve a visszacsúszás állapotát. A krízisekkel való megküzdés túlélésünk záloga, és egyben a kognitív és érzelmi teljesítmény mércéje. A regresszióval szembeni megoldásokat elsősorban saját érzelmeinkben kell keresni, a stresszorok és a stresszreakciók komplex megoldásokat kívánnak.
A szakértő kifejtette, hogy itthon, Magyarországon egyre elégedettebbek vagyunk a materiális dolgok terén, azonban meglehetősen alacsony az érzelmi elégedettségünk szintje. Ennek fő oka lehet, hogy a legnagyobb erőforrásainkat jelentő társas kapcsolataink hiányosak, az Y generációtól lefelé pedig lényegüket vesztik. A generációkon átívelő családi beszélgetések és történetmesélések, a megfelelő érzelmi átélések hatalmas erőforrást jelenthetnek, hiszen az időseknek fantasztikus megküzdési stratégiáik vannak. Hal Melinda elmondta, a digitális eszközök túlzott használata miatt a 18 év alattiak egynegyede mentális zavarokra utaló jelekkel küzd, már egészen óvodás korban kialakulhat depresszió, szorongás. A WHO ajánlása e tekintetben, hogy 3 éves kor alatt nulla, 12 éves kor alatt pedig naponta egy óra az ajánlott képernyőidő, ezzel szemben ma egy 14 éves serdülő átlagosan 7,5 órát tölt el az online térben, amely nagyon káros a fejlődő idegrendszer számára.
A mentális egészség fenntartásához nagyon lényeges az alapvető tudatosság és konkrét tervezés a hétköznapi, alapvető szükségleteinkben. Nagyon fontos a megfelelő minőségű és mennyiségű étkezés, a minőségi alvás, valamint a rendszeres mozgás és rekreáció.
Az MCC győri képzési központja hétről hétre kínál izgalmas szakmai programokat az érdeklődők számára. A következő szakmai eseményre január 23-án 17:30-kor kerül sor, mely keretében Karaffa Attilával, Dunaszerdahely alpolgármesterével beszélgetünk a Felvidék örökségéről, határon túli magyar kultúráról és identitásról. Szeretettel várjuk az érdeklődőket!