Olvasási idő: 4 perc
Mintegy 150 diákkal indulnak el a Mathias Corvinus Collegium (MCC) tehetséggondozó képzései Szabadkán. Az új képzési központban általános iskola felső tagozatos, valamint középiskolás diákok tanulnak, ezen túlmenően kéthetente nyilvános rendezvények, előadások színhelye lesz a vajdasági MCC. Az ünnepélyes megnyitón Orbán Balázs hangsúlyozta: a Mathias Corvinus Collegium immáron Magyarország és a Kárpát-medence legnagyobb és legjelentősebb tehetséggondozó intézménye.
A tehetséggondozó alapítvány kuratóriumi elnöke szerint a 31. képzési központjának megnyitásával és mintegy 8000 diák oktatásával egy újabb mérföldkőhöz érkezett az MCC, amely olyan módon tud a délvidéki magyarok mindennapjainak a része lenni, hogy egyszerre szolgálja a helyi magyar közösség, valamint az összmagyarság érdekeit is. „A nemzeti érdekek és a közösség szolgálata mellett nemzetközi kiválóságra és versenyképességre törekszik az MCC - tette hozzá Orbán Balázs. A tehetséggondozás, az értelmiség képzése elengedhetetlenül fontos a nemzet és a vajdasági magyarság jövője szempontjából - hangsúlyozta a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) elnöke köszöntő beszédében. Pásztor Bálint üdvözölte a vajdasági MCC központjának felújítását, szerinte ugyanis az oktatás, nevelés mellett a kulturális és az épített örökség védelme is kiemelt feladata a tehetséggondozó alapítványnak és a VMSZ-nek is.
A képzések mellett a vajdasági MCC – a többi képzési központhoz hasonlóan - egyfajta közéleti-kulturális centrumként is működik, amelyben rendszeresen tartanak majd előadásokat, kerekasztal-beszélgetéseket aktuális témákról. A megnyitón az amerikai elnökválasztás kapcsán rendezett, Szalai Zoltán főigazgató által moderált pódiumbeszélgetésen Stumpf István úgy vélekedett: republikánus forradalom szükséges ahhoz, hogy az úgynevezett mélyállam háttérbe szorítható legyen, ugyanis többszáz, a politikát befolyásoló intézmény, szervezet működik az Egyesült Államokban demokrata irányítás alatt. Az MCC Államvezetési Stratégiák és Alkotmányos Jogállam Műhely vezetője szerint ezen múlik majd Donald Trump leendő elnök sikere. A volt kancelláriaminiszter úgy látja, javulni fognak a magyar-amerikai kapcsolatok a jövőben.
Orbán Balázs a többi között arról beszélt, hogy a világrendszerváltás nem csak kihívás, hanem történelmi lehetőség is Magyarország számára. A kuratóriumi elnök szerint az amerikai elnökválasztás a világrendszerváltásban képviselt magyar stratégia sikerességének egyik nagyon fontos eleme. Pásztor Bálint rámutatott: Donald Trump leendő elnöksége nem csak a világpolitikában jelent majd vélhetően fontos változást, hanem az európai patrióta közösségnek is egy erős támasza lehet és a szerbek számára is jelentős előnyökkel járhat.
A VMSZ elnöke példaként említette, hogy ez előző Trump-elnökség idején is fontos lépések történtek a Szerbia és Koszovó közötti párbeszéd erősítése terén.
Az MCC Kárpát-medence legjelentősebb tehetséggondozó intézménye, az egri és a szabadkai központ nyitásával immár 31 helyszínen, mintegy 8000 diák számára kínál tehetséggondozó képzéseket tíz éves kortól a doktori fokozat megszerzéséig. A vajdasági városban lévő központban (24000 Szabadka, Korzó 10.) mintegy 150 diák tanul ősztől az általános iskola felső tagozatosait célzó Fiatal Tehetség Programban (FIT), valamint a Középiskolás Programban (KP).