Olvasási idő: 2 perc
Egyre nagyobb probléma a párhuzamos társadalmak létezése a nyugat-európai városokban – mondta az MCC Migrációkutató Intézetének vezetője legutóbbi zalaegerszegi rendezvényünkön.
A Kié itt a tér? című könyv bemutatóján Marsai Viktor rámutatott, a migráció következében olyan Európán kívülről érkezők élnek nagyvárosokban, akiknek nincs tapasztalata a működő államisággal. Szegmentált társadalmakból érkeznek, ahol a kisebbségi etnikai, vallási identitás megőrzése a túlélés záloga volt évszázadokon keresztül. Ezekben a „no-go zónákban” a bevándorló hátterű lakosság koncentráltan él, teljesen más szabályok vonatkoznak ezekre a kerületekre, sok esetben a hatóságok is más protokollt követnek. Az elhelyezkedési lehetőségek több okból is korlátozottak, de van, aki inkább az állam által biztosított ellátásokra támaszkodva tartja fent magát. Ezek miatt körükben jellemző a többségi társadalomtól való leszakadás, és az ezzel járó következmények (kisebbségi lét tudata, bűnözés).
A kötet és a zalaegerszegi beszélgetés is górcső alá vette az európai és az Egyesült Államokban tapasztalt, migrációval kapcsolatos párhuzamokat és eltéréseket. A szakértő kifejtette például, hogy az Egyesült Államokba már nem csak Mexikóból érkeznek illegális bevándorlók, hanem Latin-Amerika más országaiból is, sőt a világ összesen 170 országából. Az USA déli határára napjainkban annyian érkeznek az amerikai kontinensen kívülről, mint a teljes EU-s külső határokra.
Dr. Marsai Viktor kitért a gettósodás elleni fellépés sikeres példáira is. Dániában például szétterítik a bevándorlókat az integráció céljából, és akik kudarcot vallanak az integrációban, azokat kiutasítják.